Uykuda Saç Ekimi

0 120

 

Sedasyon veya genel anestezi altında yapılmakta olan saç ekimi işlemlerine uykuda saç ekimi adı verilir. Normal saç ekimlerinden tek farkı uyutulup, yapılmasıdır. Ense bölgelerinden alınmakta olan saç kökleri saçsız olan bölgelere nakil edilir. Bu tekniğe de Fue Tekniği denir. Hastaların mevcut durumlarına göre Acell ve PRP destekli de yapılabilir. Anestezi altında yapılmakta olan işlem 4 ila 8 saat kadar sürmektedir.

 

Uykuda Saç Ekimi İşleminin Öncesi ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

           Uykuda saç ekimi işlemi öncesinde kan sulandıran ilaçlar bırakılmalıdır. 3 gün önce alkol ve sigara kullanımı bırakılmalıdır. İdrar söktürücü ilaçlar 1 ile 3 gün öncesinde bırakılmalıdır. Operasyondan en az 6 saat önce bir yiyip içilmemesi gerekir. İşlem uygulanmadan önce gözlük, lens, protez diş vb. varsa çıkartılmalıdır. Uykuda saç ekimini yaptırmadan önce hastanın en az 8 saat uyumuş olması gerekir. İşlemden sonra ilk iki hafta doktorun tavsiye etmiş olduğu bakım losyonları ve şampuan kullanılmalıdır. Yıkanan saçlar saç kurutma makineleri ile ılık ayarda kurutulmalıdır.

 

Saç ekimi sonrasında ise ekilmiş olan saçlar ilk bir ay itinayla korunmalıdır. Saç ekimlerinden sonraki ilk muayene, pansuman ve yıkama uzman tarafından yapılmalıdır. Saç ekimi işleminden sonra havuz, hamam gibi bölgelerden uzak durulması gerekir. İşlemden sonra bir hafta sırt üstü yatılmalıdır. Saçlar çok sıcak veya çok soğuk suyla yıkanmamalı, havlu ile kurulanmamalıdır. Ayrıca saç ekimi işleminden sonra doktor tarafından verilmiş olan ilaçlar düzgün bir şekilde zamanında kullanılmalıdır. Operasyon yapıldıktan sonra 12 saat boyunca araç kullanılmaması önerilir. Saç ekimi işleminden sonra 3 gün cinsel ilişki önerilmez. Herhangi bir darbe ekim yapılan bölgeye zarar verebilir. Bu yüzden ekim yapılan bölge korunmalıdır.

 

Uykuda Saç Ekimi İşleminin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

 

           Uykuda saç ekimi işleminin avantajları, kan ya da iğne fobisi yaşanmadan uykuda tamamlanmasıdır. Greft sayısına bağlı uzun bekleme sürelerinin uykuda geçirilmesidir. Kasların gevşek olmaları durumunda uzmanlara daha rahat bir çalışma alanı sunmaktadır. Saç ekimi işleminde uygulanmakta olan anestezi sonrasında bulantı ve kusma olabilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.