Limon Fiyatları Göz Ekşitiyor !!

Üreticilerin binbir zahmetle üretip bakımını yapıp hasat ettikten sonra 1 liraya satarken nasıl olurda tezgahlarda 10 liraya limon veriliyor tarlada 1 liraya almayanı dövüyorlar :) !!!

0 1.261

Bazı market ve pazar tezgâhlarında limonun kilogram fiyatının 10 TL’yi bulması tepkilere neden oldu. Üreticiler limonun tarlada 1 TL ile 1.8 TL arasında satıldığını, artan fiyatların ihracat kaynaklı olabileceğini belirtti. İhracatçılar ise ihracatın tam olarak başlamadığını, fiyatların artmasında ihracatın etkisinin olamayacağını söyledi. İstanbul Meyve Sebze Komisyoncu ve Tüccarları Derneği Burhan Er, “10 TL ve üzeri fiyata limon satmak vicdansızlıktır.” açıklamasını yaptı.
Bunun Sorumlusu Kim? Tarlada Kilosu 1 TL Olan Limon, Market ve Pazar Tezgahlarında 10 TL

Hürriyet’ten Burak Coşan’ın haberine göre, son günlerde market rafları ve pazar tezgahlarında fiyatıyla en dikkat çeken ürünlerin başında limon geliyor. 1 kilogram limonun fiyatı bazı yerlerde 6-7 TL’ye satılırken, bazı yerlerde ise 10 TL’yi buldu. İhracatçılardan üreticilere, sivil toplum kuruluşlarından halcilere kadar artan limon fiyatları ile ilgili birbirinden farklı görüşler ortaya çıktı.

“Fiyat artışının ihracatla ilgisi yok”
Üreticiler limonun tarlada 1 TL ile 1.8 arasında satıldığını, mahsulün yeni yeni piyasaya çıktığını söylerken halciler limonun depolardan çıkarılmadığını iddia ediyor. İhracat artışının da limon fiyatlarını etkilediğini belirten üreticilere cevap da ihracatçılardan geliyor. İhracatın tam anlamıyla başlamadığını kaydeden ihracatçılar, artışta ihracatın etkisi olmadığının altını çiziyor. Ancak konuştuğumuz herkes aynı şeyi söylüyor: “1 kg limonun fiyatı 10 TL olmamalıydı.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.