İtalya’dan Euro’ya Darbe Vuran Hareket

0 142

Finansal piyasalar İtalya’da yaşanan politik belirsizlikle bağlantılı stres sinyalleri verirken Avrupa Birliği’nin para birimi olan euro değer kaybediyor.

İtalya’da mart ayında yapılan genel seçimlerin ardından hükümet kurulamaması üzerine Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, erken seçimlere gidilene kadar bir tarafsız hükümet kurulmasına karar verdi ve ve bu görev için de ünlü bir ekonomist olan Carlo Cottarelli’yi seçti.

Oysa seçimde en yüksek oyu alan 5 Yıldız Hareketi ile ittifak lideri sağ kesimin öncü partisi Lig, koalisyon hükümeti üzerinde anlaşmıştı. ‘Değişim Hükümeti’ olarak anılan koalisyonun Ekonomi Bakanı adayı Paolo Savona’nın Cumhurbaşkanı Mattarella tarafından euro karşıtı olması nedeniyle veto edilmesiyle siyasi patinaj başladı.

Lig ve 5 Yıldız başka bir ismi ekonomi bakanlığına getirmeyi reddederken Mattarella’nın ısrarını sürdürmesi ve Savona’ya onay vermemesi üzerine oluşan inatlaşma hükümet kurma çabalarını sonuçsuz bıraktı.

Mattarella’nın ilk bakışta bir ekonomisti seçmesi tuhaf görünse de seçim sonrası gelişmeler ve piyasaların durumuyla birlikte bu karar okunduğunda net bir mesaj veriliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.