İhtiyaç Kredisi Nedir?

0 1.995

Her insanın paraya ihtiyacı olmaktadır. Fakat bazı kişiler düğün yapmak, evinin eşyalarını yenilemek için toplu parya ihtiyaç duyarlar. Bu paralar bankalardan çekilen ihtiyaç kredileri olmaktadır. İhtiyaç kredisi bir kişinin çeşitli sorunlardan dolayı verilen ve belirli bir vadede faiziyle birlikte alınan paradır. Genellikle 36 ay vade ile çekilmektedir ve faiz oranları bankalara göre değişim göstermektedir.

İhtiyaç Kredisi Türleri Nelerdir?

Farklı ihtiyaç kredisi türleri vardır. Bunlardan bazıları sağlık harcamaları için çekilen kredi, tatile gitmek için genellikle yeni evli çiftler tarafından çekilen tatil kredisi, düğün yapmak için çekilen düğün kredisi, eşya almak için çekilen eşya kredisi ve bayramlarda çekilen bayram kredisi, eğitim giderleri için çekilen eğitim kredisi, ihtiyaç kredisi kapsamına girer. Farklı birçok türü vardır ve bunlar farklı faiz oranları üzerinden hesaplanır.

İhtiyaç Kredisi Çekmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

İhtiyaç kredisi başvurusu yapmak için gerekli olan bazı şartlar bulunmaktadır. Sadece bu şartları yerine getiren kişiler ihtiyaç kredisi çekebilir. Bu şartlardan biri öncelikle 18 yaşından büyük olmak gerekir. 18 yaşından küçük kişilerin bankadan kredi çekmek veya hesap açtırmak gibi işlemleri yapmasına izin verilmez. Kullandığınız banka ve kredi kartlarını düzenli bir şekilde kullanıyor olmanız gerekir. Bu sizin kredi notunuzu oluşturacaktır. Kredi kartı olmayan kişilerin kredi notu standarttır. Fakat borçlarını ödemeyen veya geç ödeyen kişilerin kredi notları düşük olacaktır. Bu nedenle kredi çekmelerine izin verilmez. İhtiyaç kredisi çekmek isteyen kişilerin belirli bir gelire sahip olmaları gerekmektedir. Bu gelire sahip olmayan kişiler kredi alamayacaktır. Kredinotum.org tüm bu şartları en ince ayrıntısına kadar inceleyen kaliteli bir sitedir. Dilerseniz siteyi ziyaret ederek daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Kredi Almak İçin Sigortalı Çalışan mı Olmak Gerekir?

Kredi almak isteyen kişilerin belli bir maaşı olmak zorundadır. İhtiyaç kredisi başvurusu yaparken sizden maaş bordrosu istenmektedir. Emekli olan kimselerin böyle bir evrak götürmeye ihtiyacı yoktur. Onlar doğrudan maaşları üzerinden aylık emeklilik döküm belgesiyle kredi çekebilirler. Devlet memurları da göreve başladığı andan itibaren kredi çekebilirler. Sigortalı olan kişilerin kredi çekmek için en son çalıştıkları yerde en az 3 ay, toplamda ise 12 ay sigortaları olmaları gerekir. Aksi halde kredi verilmez. Vergi levhası olan kişilerin yıllık olarak ne kadar kazandığı kayıt altına alınmış miktar üzerinden değerlendirilir.

Kredi Notu Nedir ve Kim Tarafından Hesaplanır?

Kredi notu sizin kredi almanızı sağlayacak veya alamamanıza neden olacak bir nottur. Bu not bankaya yapmış olduğunuz ve ödemediğiniz notlar neticesinde düşük olarak hesaplanır ve tüm bankalara duyurulur. Bu sayede riskli bir müşteri olarak değerlendirilirsiniz be hiçbir bankadan kredi alamazsınız. Kredi notunu hesaplamak isteyen kişilerin kredinotum.org sitesini ziyaret etmesi yeterlidir. Bu sayede hangi müşteri grubunda olduğunuz görebilirsiniz.

Kredi Notu Yükseltilebilir mi?

Kredi notu yükseltilebilir fakat bu oldukça uzun süren zahmetli bir iştir. Kredi notunu yükseltmek için uzun süre kredi kartı kullanarak borçlarınızı düzenli olarak ödemeniz gerekir. Bu sayede riskli olan müşteri grubu sınıfından az riskli veya orta olan sınıfa geçebilirsiniz. Bu sayede kredi çekmeye yakınlaşırsınız.

İhtiyaç Kredisi Alırken Karşılaşacağımız Finansal Terimler Hangileridir?

Kredi çekmek için bankaya gittiğinizde birçok farklı, finansal terimle karşılaşırsınız. Bunlar bütçe, vade süresi, geri ödeme planı, hayat sigortası, faiz gibi terimlerdir. Faiz, kredinin en önemli unsurlarından biridir. Çünkü siz bir miktar kredi çektiğiniz zaman çektiğiniz parayı belirli bir faizle geri ödersiniz. Faiz, sizin ödeyeceğiniz fazla parayı temsil eder. Bütçe, sizin gelir ve giderlerinizin dengesi sonucu ortaya çıkan ekonomik durumunuzdur. Bütçeniz kredi çekmeye elverişli ise çekebilirsiniz. Vade, süreyi ifade eder. Bir borcun veya herhangi bir şeyin son ödeme gün anlamına gelir. Borçlarınızı vade gününe kadar ödemeniz istenir. Hayat sigortası, son yapılan yasalarla zorunlu hale getirildi ve size bir şey olursa kredi ücretini sigorta şirketinin ödemesini sağlar. Ailenizden para tahsil edilmez.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.