Ekspertiz Evin Değerini Yüksek Gösterebilir Mi?

0 212

Geriye kalan yüzde 20’lik bölüm ise konut kredisi peşinatı olarak ev satın almak isteyen kişi tarafından ödenir. Ancak bu peşinatı ödemeye gücü yetmeyen kişiler çareyi ekspertiz raporunda konutun değerini yüksek göstererek tamamına konut kredisi çekmeye çalışmakta aramaktadır. Peki, ekspertiz değeri nasıl yüksek gösterilir?

Konut kredisi kullanan kişilerin belirli oranda konut kredisi peşinatı vermeleri gerekir. Bu oran BDDK tarafından belirlenmekte olup bankanın bu oranın dışına çıkması mümkün değildir. Konut kredisi ekspertiz değerinin en fazla yüzde 80’i olarak kullandırılmaktadır.

Ekspertiz Evin Değerini Yüksek Gösterebilir Mi?

Teknik olarak ekperin bunu yapması yasal değildir. Ancak günümüzde bankalarla anlaşmalı olarak çalışan emlakçılar kendi eksper firmaları ile çalışmakta olduğu için bu rakamlarla oynayabilmektedir. Bu durumun tespit edilmesi durumunda eksperin lisansını kaybetme riski olduğu için bunun yapılması son derece zordur ve genelde ekspertiz raporu gerçek satış bedelinin bile altında düzenlenmektedir. Yani daha yüksek konut kredisi çekmek için ekspertiz raporunun yüksek çıkarılması çok zordur. Bu nedenle kendinizi kredi başvurusunda bulunurken buna göre hazırlamanız önerilir.

Konut Kredisinde Eksper Nelere Bakar?

Konut kredisi ekspertiz işleminde değerleme işlemini yapan eksper aslında gayrimenkul değerleme uzmanı olarak değerlendirmede bulunur. Konutun değerini belirleyen belli başlı kriterler bulunmakta olup bunlar konutun bulunduğu konum, toplu ulaşım araçlarına ve merkeze olan yakınlığı, konutun yaşı, metrekaresi, yapısı, bulunduğu kat ve binada asansör bulunup bulunmadığı gibi maddelerdir.

Tamamına Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Elinde konut kredisi peşinatı için yeterli para bulunmayan kişiler tamamına konut kredisi kullanmayı tercih edebilmektedir. Tamamına konut kredisi veren bankalar bunun için sadece kişinin kredi kullanmak istediği taşınmazın tapusuna ek olarak bir başka taşınmazın tapusunu daha talep etmektedir. Yani iki tapuyu bankaya teminat olarak göstermeniz durumunda tamamına konut kredisi kullanmanıza izin verilmektedir. İkinci taşınmaz kredi kullanmak istiyorum diyen kişiye ait olabileceği gibi tapu üzerine ipotek konulmasına rıza gösteren bir başka kişiye de ait olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.