Blockchain teknolojisi ne işe yarar?

0 145

Blockchain nedir? Blockchain teknolojisi ne işe yarar?

Herkese merhaba sevgili okurlar;

Bu yazımda size Blockchain hakkında bilgi vermek istiyorum. Doğrusunu isterseniz BlockChain beni çokça heyecanlandıran bir konu, harika bir teknoloji. İşin kötü tarafı ise Bitcoin, Ethereum falan filan derken bu muazzam teknolojinin perde arkasında kalmış olması. Blok zincir tabii ki ilk olarak Bitcoin için hayata geçirildi ama keşfedildikçe kullanım alanları arttı. Şimdi detaylandıracak olursak;

Blockchain Nedir?

Blok Zincir Nasıl Çalışıyor ?

Sanıyorum ” Merkezi olmayan” öbeğini son zamanlarda çokça duyuyoruz. Çünkü her coin hakkında yorumları okurken bunu duyuyoruz. Şimdi bi kurum düşünelim. Bu kurumda 300 oda ve 300 bilgisayar olsun, 1 tane de bütün bilgisayarları kontrol edebilen bir bilgisayar ve bilgi işlem dairesi olsun. Merkezi sisteme bunu örnek verebiliriz. Bütün ağın bağlı olduğu bir bilgisayar ve diğer hepsi. Bilgi işlemde çıkan her hangi bir sorunda bütün sistemin çalışması duracaktır öyle değil mi ? Merkezi olmayan blok zincir teknolojisinde ise böyle bir durum söz konusu değil. Çünkü Ana bilgisayar ve 300 bilgisayar bu sistemi oluşturan parçalar bütünü. Yönetici yok, ana bilgisayar yok. İşte bu blok zincir teknolojisi. Şeffaf,şifreli işlemler. Güvenli veri aktaramı ve paylaşımı.

Blok Zincir Güvenli Mi ?

Daha önce bahsettiğim gibi 300 bilgisayar ve 1 bilgi işlemden oluşan şirketimize geri dönelim. Siz hackersınız ve şirkete saldıracaksınız, bunu 300 bilgisayara ayrı ayrı mı yaparsınız , yoksa bilgi işlemi ele geçirir her şeyin kontrolünü elinize mi alırsınız ? Normal şartlarda siz bilgi işlemi yenebiliyorsanız kontrol sizdedir. Lakin blok zincir teknolojinde milyonlarca üye var. Düşünün alt komşunuzun Maden Rig sistemlerinden tutun milyar dolarlık mining şirketlerine kadar. Bir blokzinciri yenmek için var olan bütün performansın %51’ini elde etmek zorundasınızdır. Bitcoin için konuşuyorum , eğer blockchaini yenecekseniz milyonlarca GTX1080’e ihtiyacınız olacak. Bütün güvenliğin nasıl tehlikeye girebileceği bu videoda basit bir şekilde anlatılmış. Teoride mantıklı olsa da pratikte block zincir teknolojisini alt etmek gerçekten çok zor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.