Alanında Öncü Bir Firma: Ufuk Tarım

0 461

 

1998 yılında kurulan ve günümüze kadar tarımsal alanda faaliyetleri ile adını duyuran bir firma olan Ufuk Tarım firması birçok alanda öncü olarak görülüyor. Bitki besinleri, tarımda kullanılan yardımcı maddeler, bitki gelişimini düzenleyen maddeler gibi ürünleri kendi laboratuvarlarında üreten ve satış yapan bu firma tarımla uğraşan herkese en iyi ürünleri en iyi fiyata vermeyi amaçlıyor. Ürettiği ürünleri Avrupa ülkeleri dahil dünyanın birçok ülkesine satıyor. Ayrıca Agronom ve Agromix gibi dünya standartlarında olan markalar ile de işbirliği yapmaktadırlar.

Kuruluşu ve Kurucusu

1998 yılında Dr. Halim AYDIN tarafından kurulan Ufuk Tarım, tarım alanında öncü bir marka olmuştur. Dr. Halim AYDIN 1962 yılında Kars Sarıkamış’ta doğmuştur. Lise öğrenimini Sarıkamış’ta tamamlamıştır. 1987 yılında da İstanbul Üniversite’nde Kimya Bölümünden mezun olmuştur. 1989 yılında yüksek lisansını pretisidler konusunda yaparak bitirmiştir. 1998 yılında da doktorasını bitki besinleri alanında yaparak tamamlamıştır. Bir yandan akademik kariyerine devam eden Dr. Halim AYDIN diğer yandan da özel sektörde çalışmıştır ve çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilikler yapmıştır.

Bitki beslenmesi, enerji tarımı ve organik tarım gibi alanlarda çalışmalarına hala devam etmekte olup bu konularda araştırmalar yapmakta ve seminerler düzenlemektedir. Tarım Bakanlığınca düzenlenen Tarım Şuralarına katılarak fikir ve projeler sunmaktadır. Şu anda Müstakil Sanayici İşadamları Derneği’nde Gıda ve Tarım Sektörü üst kurul başkanlığı yapmaktadır. Ayrıca uluslararası tarım projelerini yönetmektedir.

Türkiye’de üretilen doğal tohumların gıda turizmi ve küresel tarıma sunulması için bakanlıklarla görüşmeler düzenlemekte ve kamuoyunu bilgilendirme amaçlı televizyon programlarına katılmakta, çeşitli dergilere ve gazetelere röportajlar vermektedir.

Laboratuvarları

Ufuk Tarım laboratuvarları ülkemizde tarım alanında kurulan ve faaliyet gösteren öncü laboratuvarlardan birisidir. 1998 yılından bu yana tarım alanında analiz, denetim, kontrol ve denetim hizmetleri veren bu laboratuvar uluslararası alanda da tanımıştır. Türk Akreditasyon Kurumundan Akreditasyon belgesi alarak uluslararası alanda hizmet verme yetkisini de elde etmiştir. Yaptığı araştırma ve analiz sonuçları Avrupa ve dünyanın birçok ülkesinde geçerli sayılmaktadır.

ISO 9001 belgesine sahip bu laboratuvar dünya standartlarında hizmet vermektedir. Kimyevi gübre, organik gübre gibi ürünlerin tescillenmesi için analizlerini yapmaktadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının referans laboratuvarı olan Ufuk Tarım laboratuvarları ihracat veya ithalat yapılan ürünlerin de analizlerini yapmakta ve bu analizler uluslararası metotlarla uygulanmaktadır. Ufuk Tarım’ın ve Ufuk Tarım Laboratuvarları’nın kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olan Dr. Halim AYDIN ürün analizleri yapılırken çalışmaları izlemekte ve çalışmaları yapan ekibi yönetmektedir. Ufuk Tarım Laboratuvarlarının verdiği bazı hizmetler şunlardır:

 • Zirai ilaç bitki gelişim düzenleyici analiz, kontrol ve ruhsatlandırma danışmanlığı,
 • Organik gübre ve kimyevi gübre analizi ve tescili,
 • Organik gübre ve kimyevi gübre üretici lisans belgeleri,
 • Organik gübre ve kimyevi gübre ithalatı, ihracatı ve danışmanlığı,
 • Zirai ilaç ve bitki gelişim düzenleyici iştigal belgesi,
 • Hammadde ve nihai ürün kontrolü ve analizleri

Ufuk Tarım Çalışma Alanları

Ufuk Tarım genel hatları ile bitki gelişim düzenleyici, kaliteli organik ve kimyevi gübre ve tarımda kullanılan yardımcı maddeleri en uygun fiyatlara alıcı ile buluşturmayı hedefleyen bir firmadır. Tarım alanında yaptıkları çalışmalar uluslararası standartlara sahiptir. Alanlarında öncü olan bu firma Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından referans olarak kullanılan bir laboratuvara sahiptir. Bu laboratuvar ihraç edilen ve ya ithal edilen ürünlerin kontrollerinde kullanılmaktadır. Ayrıca tarım maddeleri alanında da öncü olan bu firma dünyanın birçok ülkesine tarım maddesi göndermektedir.

Ufuk Tarım Çalışma Prensibi

Ülkemizi uluslararası bazda temsil eden Ufuk Tarım, birçok alanda başarılı olmuş ve saygınlık görmüş bir firmadır. Ürettiği ve ticaretini yaptığı ürünler yüksek kalite olarak alıcılara sunulmaktadır. Ayrıca laboratuvarlarında yapılan çalışmalar uluslararası çevrede kabul görmüştür. Agronom ve Agromix markaları ile beraber çalışan Ufuk Tarım firması sektörde öncü olarak çalışmalarını sürdürmektedir. En iyi ürünleri en iyi şekilde ve en uygun fiyata alıcılara ulaştırma prensibine göre hareket eden firma bu konuda da sürekli çalışmalar yapmaktadır.

Ufuk Tarım kurulduğu yıldan bu yana kadar geleneksel tarım uygulamalarından en modern tarım uygulamalarına kadar her türlü alanda çalışmalar yürütmektedir. Profesyonel ve tecrübeli laboratuvar ekibi ile organik, organomineral ve kimyevi gübre için tesciller ve analizler yapan firma bu konuda da öncü olmaya devam etmektedir.

Ürünler

Ufuk Tarım sadece laboratuvarı ile değil ürettiği ürünler ile de uluslararası alanda adını duyurmuş bir firmadır. Satışını yaptığı ürünlerin bazıları şunlardır:

 • Argonom NK-Kükürt,
 • Bestwet,
 • Water PH Regulator,
 • Gibbest,
 • Naftocine,
 • Bestonik,
 • Agronom Maxwal,
 • Agronom Bor,
 • Agronom Ferro,
 • Agronom Mangan,
 • Agronom Çinko 5,
 • Agronom Profesyonel

Argonom NK-Kükürt

Azot, potasyum, yüksek oranda kükürt ve organik maddeler içeren bir gübredir. Firmanın ürettiği bu gübre organomineral gübre olarak adlandırılıyor. Bitkilerin kükürt ihtiyacını daha hızlı bir şekilde karşılamak amacıyla üretilen bu gübre tarla, sanayi, yem, süs bitkileri gibi bütün alanlarda gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Firmanın internet sitesinden ürünle ilgili daha detaylı bilgilere ulaşılabilir ve nasıl kullanılacağı hakkında da bilgi edinilebilir. Ayrıca ürünün fiyatı için de site içerisinden iletişime geçilip fiyat alınabilir.

Bestwet

Gübre ve ilaç çözeltileri hazırlanırken kullanılan suyun içine katılır. Bu sayede ilaçlama yapılan yapraklara ilaç tam olarak nüfuz eder. İlaçlama esnasında bitkilerin gelişimi için kullanılan gübrelerle birlikte karıştırılarak kullanılır. Ayrıca ilaçlama sonrasında kullanılan aletlerin temizlenmesi için de kullanılır.

Naftocine

Bir bitki gelişim düzenleyicisi olarak kullanılan bu zirai ilaç döllenmeyi ve meyve verimini artırmak için kullanılır. Ayrıca tüm bitkilerde hızlı çimlenme, çabuk köklenme ve daha kaliteli ürün elde edilmesi için de kullanılır.

Bu ve bunun gibi ürünleri yüksek standartlarda üreten ve satışını yapan bu firma kalite esaslı çalışmaktadır. Firmanın satışını yaptığı ürünler tarım alanında kullanılan zirai ilaçlardır. Bu ilaçlar tamamen verimi artırmak ve kaliteli ürün elde etmek için üretilmekte ve satılmaktadır. Firmanın sitesinde yer alan ürünleri satın almak isteyenlerin site içerisinde bulunan iletişim alanından satış temsilcilerine ulaşarak fiyat bilgisi ve ürün hakkında bilgi almaları mümkün.

Satış esnasında ve sonrasında teknik destek veren firma ürünlerini satın alanlara her konuda yardımcı oluyor. Ürünün kullanım şekli, dozu, hangi alanda kullanılacağı gibi bilgilere site içerisinde direkt ulaşma imkanı bulunuyor. Ayrıca iletişim kısmından satış yetkilileriyle de irtibata geçilebilir.

Beslenme Reçeteleri

Firmanın sitesinde bulunan beslenme reçeteleri kısmında ise ücretsiz olarak hizmet verilmektedir. Tarım işi ile uğraşanların hangi meyve veya sebze ile uğraştığına bağlı olarak en verimli tarımın nasıl yapılacağına dair bilgiler yer alıyor.

Ekilen meyve veya sebzenin türüne göre tablo şeklinde bilgilere yer veren firma bu hizmeti tamamen ücretsiz olarak yapmaktadır. Örneğin bir meyvenin hangi zamanda hangi ürüne ihtiyaç duyduğuna ve hangi dozda kullanılacağına ilişkin bilgileri net olarak bulabilirsiniz. Fidan ekiminden hasat yapılacak döneme kadar tüm aşamaları firmanın sitesinde bulabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.