178 Sayılı KHK İle Yeni KDV Kanunu Yayınlandı

0 184

Yeni Katma Değer Vergisi Kanunu, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kamu Personel Alımı Sınavı

Bazı Kanunlarda 178 Sayılı KHK’da Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girmiş oldu. Yeni KDV Kanunu olarak bilinen kanun çerçevesinde GİB yani Gelir İdaresi Başkanlığı’nda 1.015 kişi, Maliye Bakanlığı’nda da 1.000 kişi işe alınacak. Maliye Bakanlığı’nda işe alınacak olan kişiler vergi müfettişi olarak görev yapacaklar. Bu personellerin 1.000 kişisi için kamu personeli alım sınavı yapılacak.

Bağış Yapanlar KDV’den Muaf Olacak

Yeni KDV Kanunu’na göre bundan böyle eğitim kurumu, okul, çocuk yetiştirme yurdu, bakım ve huzurevi, sağlık tesisi, ibadethane, minimum 100 yatak kapasitesine sahip öğrenci yurdu, rehabilitasyon merkezi, gençlik merkezi gibi yerlerden birini yaptırmak isteyen hayırsever kişiler KDV’den muaf olacak.

Konut ve İşyerlerine Yeni KDV Düzenlemesi

Arsasını müteahhide veren kişiler arsanın üzerine inşaat yapımından sonra elde edeceği konutların ve işyerlerinin KDV’sini ödeyecek. Ancak fazla ve yersiz bir şekilde daha önce ödediği vergiler bu kişilere iade edilecek. İade ödemesinin yapılabilmesi için daha önce verilen beyandaki düzeltmeler yapılarak tahsil edilen fazla vergilerin satıcı tarafından geri ödemesi gerçekleştirilecek.

Yabancılara Sağlık Hizmetinden Vergi Alınmayacak

Sağlık Bakanlığı tarafından izin verilmiş olan gerçek ve tüzel kişiler arasında Türkiye’de ikamet etmeyen yabancı uyruklu kişilere verilen sağlık hizmetleri arasında olan korutucu aile hekimliği, teşhis, tedavi, rehabilite işlemleri vergiye tabi olmayacak.

Üniversite Hastanelerinin Borçları Devlet Tarafından Ödenecek

Devlet bünyesinde olan üniversitelerin tıp fakültelerinin sağlık uygulamaları ve araştırmaları merkezi ve sağlık hizmeti veren enstitülerin 31 Aralık 2017 tarihine kadar olan birikmiş borçları Maliye Bakanlığı’na aktarılacak. Aynı kurumların 1 Ocak 2018 tarihinden başlamak üzere geçerli üniversitelerin sorumluluğunda olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.