14.5 Milyarlık Hibe Desteği Ödemeleri Başladı

0 249

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba üreticilerin 2018 yılı hibe destek ödemelerinin bir bölümünün bugünden itibaren başladığını söyledi.

Destek Ödemelerinin İlk Bölümü Başlıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba yaptığı açıklamada 2018 yılında yapılacak olan destek ödemeleri ile ilgili bilgiler verdi. Fakıbaba, destekler kapsamında üreticilere ödenecek olan toplam tutarın 1.9 milyar liralık bölümünün hak sahiplerine ödenmesine bugünden itibaren başlandığını söyledi.

Destek Ödemeleri Neleri Kapsıyor?

Ahmet Eşref Fakıbaba, devlet desteği ödemelerinin 1.9 milyar liralık bölümünün bugünden itibaren başladığını söylediği açıklamasında bu tutarın 670 milyon liralık bölümünün yağlı tohum bitkiler için, 202 milyon kiralık bölümünün baklagil ve hububat desteği için, 58 milyon liralık bölümünün dane mısır desteği için, 164 milyon liralık bölümünün yaş çay için, 838 milyon liralık bölümünün fındık destekleri için, 2.5 milyon liralık bölümünün de çay budama tazminatları için ödeneceğini, desteklerin ilk ödemelerinde ödenecek toplam tutarın 1.9 milyar lira olduğunu da söyledi.

2018 Yılında Toplam 14.5 Milyar Lira Ödenecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı destek ödemelerinin bugün saat 18:00’den başlamak üzere üreticilerin bildirdikleri hesaplarına yatırılacağını, ödemeler yapılırken kendilerine ulaşan icmallerin ve TC kimlik numaralarının baz alınacağını, bu ödemeler de dahil olmak üzere 2018 yılının ocak ayından itibaren sağlanan nakit hibe destek ödemesi tutarının 7.1 milyar liraya ulaşmış olacağını, bu sayede 2018 yılının sonuna kadar 14.5 milyar lira olacağını, bugün başlayacak olan ödemelerle bu tutarın yüzde 49’luk bölümünün ödemesinin yapılmış olacağını da belirtti.

Üreticilerin Yanında Olmaya Devam Edeceğiz

Bakan Fakıbaba, devlet tarafından sağlanan hibe desteklerin tarım alanı için çok önemli olduğunu, ayrıca arazilerin toplulaştırılması, tarımsal sulamaya dair yatırımlar, tarımsal kredi sübvansiyonları, ihracat destekleri ve müdahale alımları gibi pek çok alana sağlanacağını, devlet olarak üreticilerin yanında olmaya ve tarıma destek sağlamaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.